001

Obelisk na 100. rocznicę niepodległości

Obelisk 1

     W szczególnie uroczysty sposób złotorianie uczcili 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
    Z inicjatywy ks. proboszcza kan. dr Mariana Wróblewskiego i sołtysa wsi Barbary Kisielewskiej w dniu 18 stycznia 2020 roku odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Mieszkańcy zostali zaproszeni na: uroczystą Mszę świętą do Kościoła Parafialnego, odsłonięcie umieszczonego obok niego obelisku z tablicą upamiętniającą to wydarzenie i na program patriotyczny do sali gimnastycznej miejscowej szkoły.
     Aktu odsłonięcia dokonały , przekazując pokoleniowy ciąg historii, najstarsza mieszkanka, rodowita złotorianka, 97- letnia Pani Aniela Olkiewicz i Marta Ziomek, uczennica III klasy miejscowej szkoły. Pani Aniela Olkiewicz to córka ostatniego przed II wojną światową sołtysa Złotorii bestialsko zamordowanego przez hitlerowców w październiku 1939 roku na Barbarce.

     Pan Stanisław Karmiński, ojciec naszej seniorki, dokonał bohaterskiego czynu. 8 września 1939 roku, mając obok sąsiadów Niemców, pod osłoną nocy , w swojej kuźni, naprawił uszkodzony ster najnowocześniejszego w przedwojennej marynarce wojennej kutra bojowego KU -30, który po naprawie odegrał znacząca rolę w działaniach bojowych pod Wyszogrodem, Włocławkiem, Płockiem i Modlinem.
      Marta Ziomek to uczennica III klasy naszej szkoły, harcerka, prawnuczka wieloletniego sołtysa wsi po II wojnie światowej.
      Na tablicy został umieszczony napis , który jest hołdem złożonym naszym przodkom i drogowskazem dla żyjących i przyszłych pokoleń.
      Przeżycia i ogromne wzruszenie uczestników uroczystości na długo pozostanie w ich pamięci.

Galeria zdjęć:

Filmy:

Obelisk 12
Obelisk 14