Odsłonięcie Muralu Historycznego

       "Człowiek, który nie interesuje się historią nie ma ani przeszłości , ani przyszłości"        

      W dniu 23 października 2021 r. przeżywaliśmy wyjątkowe chwile łączące przeszłość z teraźniejszością. Uroczyście został odsłonięty mural historyczny upamiętniający jedno z ważniejszych wydarzeń w naszej wsi jakim było przekazanie dokumentów zawartego I Pokoju Toruńskiego Wykonawcą muralu jest zwycięzca ogłoszonego przez sołectwo konkursu, mieszkaniec naszej wsi art. graf. mgr Cezary Mazurkiewicz.        To była wyjątkowa uroczystość.   Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Toruński Marek Olszewski, Wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz, Wicewójt Gminy Lubicz Wojciech Rakowiecki, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Lubicz Zbigniew Szczepański, radna Rady Gminy Lubicz Aldona Peregonczuk, Ks.proboszcz kan. dr Marian Wróblewski, dyrektor miejscowej szkoły Wiesława Geras, prezes OSP Maria Błaszczyk, prezes Koła Łowieckiego "Młodnik" Zbigniew Szczepanowski, sołtysi z Gminy Lubicz. Zaciekawieni wydarzeniem przybyli też król Władysław Jagiełło z przedstawicielkami arystokratycznych rodów i Wielki Mistrz Krzyżacki Heinrich von Plauen.  

Mural033b

     Przy dźwiękach marszu granego przez trębaczy do odsłonięcia muralu wyruszył orszak w skład którego, oprócz wyżej wymienionych gości weszli: liderzy wszystkich aktywności działających w naszej wsi: Lucyna Ciborska - przewodnicząca KGW "Przebojowe Złotorianki", Elżbieta Szczepaniec- lider Koła "Miłośników Historii Złotorii", Tomasz Wojnar- lider "Wieśniackiego Klubu Biegackiego", Grzegorz Adamski - trener Klubu Sportowego "Flisak" , Marcin Cieślewicz - lider Klubu Tenisa Stołowego, Damian Tarczykowski - lider Klubu "Morsy Złotoria, Jakub Pietkiewicz - przedstawiciel Klubu Motorowego, art. graf. prof. Edward Saliński i wykonawca muralu Cezary Mazurkiewicz.       Zebrani z niecierpliwością oczekiwali chwili odsłonięcia.       Na sygnał trębaczy opadła kurtyna i oczom uczestników ukazał się przepiękny obraz; na głównej ścianie - scena upamiętniająca wydarzenie historyczne a kto w nim uczestniczy ?- my dzisiejsi mieszkańcy Złotorii. Na sąsiednich ścianach znajdziecie Państwo przedstawicieli wszystkich działających organizacji i klubów, swoistego uroku dodaje kot umieszczony na dachu , któremu chcą pomóc strażacy. To zajmujące 170 metrów kwadratowych dzieło spotkało się z ogromnym aplauzem zebranych na uroczystości mieszkańców.        Przybyły Król Jagiełło przyjął od Wielkiego Mistrza Krzyżackiego von Plauena worki ze srebrem i przekazał je, dzieląc sprawiedliwie, staroście, wójtowi i sołtysowi na dalsze działania przyczyniające się do rozwoju wsi, gminy, powiatu. Również przybyli otrzymali pamiątkowe jagiellońskie dukaty. Wszyscy zostali ugoszczeni ciepłym i słodkim poczęstunkiem.

Mural016

      Podczas uroczystości słowa podziękowania za realizację muralu i pomoc organizacyjną skierowałam do: Cezarego Mazurkiewicza za oddanie w ręce złotorian wspaniałego świadectwa historii naszej miejscowości, które dzięki mistrzowskiemu talentowi będzie wspierać naszą pamięć o przeszłości ; prof. Edwarda Salińskiego przewodniczącego komisji konkursowej i opiekuna merytorycznego muralu za nieocenioną pomoc w urzeczywistnianiu złotoriańskich marzeń o przywracaniu dawnego blasku naszej wyjątkowej miejscowości, Wójta Gminy Lubicz Marka Nicewicza za wsparcie realizacji muralu, który rozsławi Złotorię i Gminę Lubicz; Anny i Janusza Koroniewskich za nieodpłatne udostępnienie powierzchni swoich budynków, na których powstał mural na chwałę Złotorii i ku radości gości; właścicieli Firmy Davos Wojciech Górnego i Artura Sadowskiego za nieodpłatne użyczenie farb do pokolorowania nie tylko muralu ale i całego złotoriańskiego świata, Jarosława Nadolskiego kierownika Referatu Promocji w Gminie Lubicz za zaangażowanie i pomoc w realizacji muralu, który łączy przeszłość Złotorii z przyszłością gminy i jej mieszkańców; Krzysztofa Kisielewskiego twórcy i administratora złotoriańskiej witryny internetowej za otwarcie Złotorii okna na świat a światu danie radości obcowania ze Złotorią       Szczególne podziękowania kieruję do Pana Wojciecha Kulwickiego, który użyczył nam swojego budynku do umieszczenia kamery monitorującej mural.

      Bardzo, bardzo dziękuję strażakom OSP w Złotorii za bezcenną pomoc w przygotowaniu uroczystości - na Was Panowie zawsze można liczyć, dziękuję. Słowa podziękowania kieruję także do niezawodnych Przebojowych Złotorianek" z naszego KGW, podawane przez Was potrawy z sercem i uśmiechem smakują zawsze wyśmienicie.        W najbliższych dniach na muralu znajdziecie Państwo kod QR dzięki któremu , po zeskanowaniu telefonem będzie można wejść na stronę internetową Sołectwa Złotoria www.solectwo.zlotoria.eu         Szanowni Państwo, cieszmy się z kolejnego już , po skwerze Flisaka i Kąciku Rybaka miejsca upamiętniającego bogatą historię naszej wsi. Pochwalmy się znajomym, że mieszkamy nie tylko w pięknym miejscu otoczonym lasami i rzekami , tuz obok Torunia. ale tez niezwykłym ze względu na jego bogatą historię

Barbara Kisielewska sołtys Sołectwa Złotoria"

Jak powstawał mural - Galeria zdjęć:

Uroczyste odsłonięcie muralu - Galeria zdjęć:

DSC07102
Mural007

Film z uroczystego odsłonięcia: